Sepetim () %100 Güvenli Alışveriş

Kitap Baskı Ücretleri Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır?

Kitap Baskı Ücretleri Ne Kadardır, Nasıl Hesaplanır? | edulal.com

Merhaba Değerli Okurlar,

Bu yazımızla sıkça duyduğumuz bir soruya cevap arayacağız: ‘’Kitap baskı ücretleriniz nedir?’’.  Kitap baskı ücretleri bazı kriterlere (sayfa sayısı, kitap adeti, ciltleme, kağıdın cinsi) bağlı olarak değişir. Bu kriterlerden birisinin değişmesi halinde kitap baskı ücretleri de değişir.

Daha önceki yazılarımızda iki temel baskı yönteminden (Dijital ve Ofset Baskı), bu yöntemlerin artılarından ve eskilerinden bahsetmiştik. Amacınıza uygun baskı yöntemini bulabilmek, kitap maliyetlerinizi düşürebilmek için bu iki baskı yönteminin çalışma mantığını kavrayabilmeniz gerekiyor.

Kitap Baskı olarak dijital ve ofset baskı teknolojisine sahibiz. Bu iki baskı türünün birbirini tamamladığını düşünüyoruz. Amacınıza en uygun baskı yöntemini seçmenize yardımcı olmak istiyoruz.

Kitabınızın maliyetini kitabınız kesin olarak bittiğinde, baskıya hazır hale geldiğinde öğrenebilirsiniz. Kitabınız tam olarak bitmeden yapacağınız hesaplamalar tahminden öteye gitmeyecektir.

Kitap baskı maliyetleri çok fazla faktöre bağlı olduğu için burada hazır baskı maliyetleri vermeyeceğiz. Hesaplamalar için ana sayfamızda yer alan ‘’Baskı Maliyetini Hesaplayalım’’ bölümünü kullanabilirsiniz. Hazırsanız maliyetleri etkileyen faktörleri yakından inceleyelim.

Kitap Baskı Maliyetleri Nasıl Belirlenir?

Sayfa Sayısı Kitabınızın her sayfası için bir ücret ödersiniz. Kitabınızdaki her sayfa için hem kağıt hem baskı parası ödersiniz. Dijital ortamda hazırlanan 100 sayfalık bir kitap, baskı sonrası 50 yapraklık bir kitaba dönüşecektir.  Siz de 100 sayfa değil, 50 yaprak fiyatı ödersiniz. Kitabınız için 50 yaprak kullanılsa da ön-arka baskı yapıldığı için 100 sayfalık baskı parası ödemiş olursunuz.

Sayfa Boyutu Kitabınızın boyutu maliyetleriniz ile ilişkilidir. A5 boyutunda bir kitap ile A4 boyutundaki bir kitabın baskı ücretleri farklıdır. Bunun nedeni 1 tabaka kağıdın (48x32 cm) ön arka yüzüne a5 boyutunda toplamda 8 sayfa sığar. A4 boyutlu bir sayfa ise 1 tabaka kağıdın ön arka yüzüne olmak üzere 4 sayfa sığar. 1 tabaka kağıda ne kadar çok sayfa sığar ise kitabınızın maliyeti o kadar düşük olur.

Örnek vermek gerekirse 96 sayfalık bir kitap için;

Kitap a5 boyutunda ise 12 tabaka kağıt (96/8=12  / Sayfa sayısını bir tabakaya yerleştirdiğimiz sayfa sayısına bölüyoruz.)

Kitabınız a4 boyutunda ise 24 tabaka kağıt (96/4=24) kullanılır.

Kullanılan kağıt tabakalarındaki bu farklılık kitaplarınızın maliyetlerini etkiler.

İç Sayfaların Rengi

Kitabınızın iç sayfaları siyah-beyaz veya renkli basılır. Renkli baskılar her zaman daha pahalıdır. Tek bir resim veya metin parçası renkli almak isteseniz dahi tüm sayfalarınızın renkli baskı olarak kabul edileceğini unutmamalısınız. Tüm baskı merkezleri için durum böyledir.

Kağıt Türü: Kitaplarda kullanılan kağıtların gramajları 75 ile 100gr arasında değişir. Normal bir kitapta bu iki gramaj kullanılır. Müşterilerimizin isteğine göre eserlerini enzo (kitap kağıdı) ve hamur kağıda (beyaz kağıt) basarız.  Bu iki kağıt türünün arasında herhangi bir ücret farklılığı yoktur.

Katalog ve dergilerde kağıdın gramajı artıkça, maliyet de artar.

Ciltleme

Birçok kitap ciltleme yöntemi olsa da kitapların ciltlenmesinde temelde iki ciltleme yöntemi kullanılır: Tel dikiş ve Amerikan Cilt.

Tel dikiş, genellikle az sayfalı kitaplar için uygundur. 48 sayfa üzerindeki kitaplarda bu yöntem kullanılamaz. İşçiliğin az olmasından ötürü oldukça ekonomik bir ciltleme yöntemidir. Tel dikiş kullanılan kitapların maliyetleri oldukça uygundur.

Amerikan Cilt ise yüksek sayfalı kitaplar için oldukça uygundur. İşçilikten dolayı tel dikişe göre pahalı bir yöntemdir. Bu ciltleme yönteminin avantajı; oldukça sağlam olması ve profesyonel gözükmesidir. Kurumsal çalışmalarda, yayınevlerinin yayınladıkları kitaplarda bu ciltleme yöntemi kullanılır.

Baskı Miktarı

Kitabınızı ne kadar çok bastırırsanız, birim maliyetiniz o kadar düşer. Burada unutulamaması gereken nokta birim maliyetini düşürmek için çok fazla sayıda yapılan baskılar depolama ücretini beraberinde getirir. Depolama masrafından kurtulmak için talebe göre baskı yönteminin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Son olarak toplamak gerekirse kitap maliyetleri farklı faktörlere göre değişiyor. Maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız bu faktörleri iyi bilmeniz, kendi amacınıza göre özelleştirmeniz gerekiyor.

Aklınıza takılan her konuda bizlere yazmayı unutmayın.

İyi okumalar dileriz.

Sağlıkla kalın, kitapla kalın. J

Yorumlar (0)

Henüz hiçbir yorum yapılmamış.
kitap baskı - kitapbaski.com WhatsApp Destek Hattı